Контакти
Поштова адреса:
03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1
Електронна пошта:
(для офіційних документів)
[email protected]
[email protected]
Телефони для довідок:
Інститут
телефон/факс
+ 38 (044) 249 09 27
Інститут підготовки керівних кадрів та підвищення кваліфікації НАВС: минуле, сьогодення і напрями розвитку
26-01-2021Національна академія внутрішніх справ є одним із провідних закладів вищої освіти системи МВС України. Вона пройшла тривалий шлях становлення та досягла славних вершин у підготовці кваліфікованих кадрів для правоохоронного відомства. 2021-й рік для академії – ювілейний, адже цьогоріч вона відзначає своє 100-річчя.
Одним зі структурних підрозділів НАВС є інститут підготовки керівних кадрів та підвищення кваліфікації, який за період свого функціонування (а це понад 20 років) неодноразово змінював назву, однак завдання підрозділу залишалася незмінним – це підготовка керівного складу, підвищення кваліфікації та спеціалізація працівників МВС України, Національної поліції тощо.
Історія підрозділу починається з Вищих академічних курсів і курсів підвищення кваліфікації Київської вищої школи МВС СРСР ім. Ф. Е. Дзержинського. Ці курси забезпечували здобуття необхідних знань середнім і старшим начальницьким складом ОВС, працівниками міліції, які вже мали вищу й середню спеціальну юридичну освіту, а також надавали можливість підвищити рівень професійної підготовки відповідно до вимог законодавства.
У нашій державі, яка здобула незалежність і самостійність, в умовах розвитку демократії став відчутним брак керівних кадрів у системі ОВС, передусім – на регіональному рівні. З огляду на особливості національного законодавства про вищу освіту, було прийнято рішення про створення на базі Національної академії внутрішніх справ спеціального підрозділу, який мав забезпечувати підготовку керівних кадрів системи МВС України.
На підтвердження цього 8 серпня 1998 року було підписано наказ МВС України про створення в складі Національної академії внутрішніх справ інституту підготовки управлінських кадрів, який діяв протягом семи років. Першим його керівником був генерал-майор міліції Петро Підюков.
2005 року створено окремий самостійний навчальний заклад – Академію управління МВС, яка здійснювала підготовку висококваліфікованого управлінського персоналу органів внутрішніх справ, а також підвищення кваліфікації цієї категорії працівників. Очолювали академію в різні часи генерал-майор міліції Віктор Гвоздецький, генерал-полковник міліції Сергій Гусаров, генерал-майор міліції Василь Фатхутдінов.
Відповідно до Указу Президента України від 31 серпня 2010 року № 887 «Про Національну академію внутрішніх справ», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року № 1709-р «Про реорганізацію деяких вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ» і наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 вересня 2010 року «Про реорганізацію деяких вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ» відбулася реорганізація Академії управління МВС шляхом приєднання до Національної академії внутрішніх справ і створення на її базі інституту управління, начальником якого було призначено генерал-майора міліції Василя Фатхутдінова.
У квітні 2013 року, відповідно до наказу МВС України № 349 «Про затвердження штатів вищих навчальних закладів», було створено інститут післядипломної освіти, який очолювали в різні часи Олексій Тогочинський, Володимир Клачко, Руслан Воробйов, Олег Андрєєв.
У листопаді 2015 року директором інституту післядипломної освіти (нині – інститут підготовки керівних кадрів та підвищення кваліфікації) призначено доктора юридичних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України полковника поліції Удалову Ларису Давидівну, яка очолює цей структурний підрозділ академії донині.
У грудні 2018 року, у зв’язку з організаційно-штатними змінами та відповідно до наказів МВС України від 31 серпня 2018 року № 718 «Про організаційно-штатні зміни у МВС», НАВС від 17 жовтня 2018 року № 1381 «Про оголошення переліку змін у штаті Національної академії внутрішніх справ», затверджено Положення про інститут підготовки керівних кадрів та підвищення кваліфікації Національної академії внутрішніх справ (наказ НАВС від 5 грудня 2018 року № 1652).
Основою функціонування інституту є освітній процес, який забезпечують цілеспрямованою діяльністю науково-педагогічні працівники кафедр академії, адміністративно-командний та допоміжний склад інституту.
Окремо в структурі інституту функціонують відділення забезпечення освітнього процесу та група логістичного забезпечення.
Інститут здійснює освітню діяльність з підготовки (перепідготовки, підвищення кваліфікації) керівного складу Національної поліції України, підвищення кваліфікації (спеціалізації) працівників МВС, Національної поліції України, інших правоохоронних органів, науково-педагогічного та керівного складу закладів вищої освіти, державних службовців міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, посадових осіб органів місцевого самоврядування, працівників інших підприємств, установ та організацій відповідно до встановленого рівня акредитації.
Крім цього, протягом двох з половиною років у тісній співпраці з Національним агентством з державної служби та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 301 «Про організацію проведення атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою» інститут проводив атестаційні сесії для осіб, які виявили бажання вступити на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою.
Освітня діяльність інституту здійснюється на підставі навчальних програм управлінського спрямування для підготовки поліцейських керівного складу та професійних програм підвищення кваліфікації (спеціалізації), які розробляють науково-педагогічні працівники кафедр і погоджує керівництво профільних департаментів (управлінь) центрального апарату Національної поліції, МВС України, інших органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій.
З метою забезпечення якісного підвищення кваліфікації заняття проводять з максимальним упровадженням в освітній процес інноваційних освітніх технологій, позитивного національного й іноземного досвіду.
Сучасна організація післядипломної освіти надає можливість ефективно поєднувати опанування теоретичних положень законодавства, новел нормотворення з практичним відпрацюванням дій у типових ситуаціях для вдосконалення професійних компетентностей.
Застосування ситуативного методу в організації занять створює широкі можливості для ефективного поєднання креативних підходів до роботи, розкриття творчого потенціалу слухачів, закріплення навичок раціонального використання сил і засобів у професійній діяльності, а також стимулює їхню пізнавальну діяльність.
Для забезпечення максимального наближення освітнього процесу до реалій практичної діяльності в інституті створено й успішно функціонують навчальні полігони «Зелена кімната», «Кабінет службової особи», «Нарколабораторія», «Місце дорожньо-транспортної пригоди».
Навчальні аудиторії інституту обладнані сучасною технікою, засобами відео- та звукозапису. Система відеоспостереження дає змогу використовувати інноваційні можливості віддаленої трансляції відеозапису в онлайн режимі.
Слухачі, перебуваючи в аудиторії, аналізують змодельовану ситуацію та порядок дій залучених осіб, формуючи власний алгоритм дій у схожих ситуаціях.
За підтримки міжнародних партнерів на базі інституту започатковано спеціалізований тренінговий курс для керівників поліції вищої ланки. Ознайомлюючись з основами управлінської роботи поліції країн Європи, слухачі набувають і закріплюють лідерські риси, навички менеджменту, публічного адміністрування.
До освітнього процесу залучають найдосвідченіших науково-педагогічних працівників профільних кафедр академії, а також бінарно – найкваліфікованіших фахівців-практиків правоохоронних й інших органів, освітніх і наукових установ м. Києва.
Після завершення навчання слухачі проходять обов’язкове комплексне комп’ютерне тестування на предмет знання чинного законодавства, ключових питань професійної діяльності, а кандидати на керівні посади – і необхідну поліграфологічну перевірку, а також співбесіду з керівниками підрозділів центрального апарату Національної поліції України як обов’язковий етап перед призначенням на посади керівників та заступників начальників районних управлінь (відділів) поліції.
Традиційно актуальні питання правоохоронної діяльності, міжнародний досвід, стан і перспективи подальшого розвитку обговорюють під час засідань круглих столів з представниками різних правоохоронних органів, державних установ, а також громадськості.
Невід’ємним елементом завершального етапу освітнього процесу є його моніторинг у формі анонімного опитування слухачів з метою оцінювання за різними критеріями, визначення сприйняття слухачами дисциплін та їх окремих тем, оцінювання професійного рівня викладачів, дотримання антикорупційного законодавства учасниками освітнього процесу, а також окреслення можливих шляхів підвищення якості післядипломної освіти.
Після успішного завершення навчальних курсів слухачі отримують відповідно посвідчення, свідоцтва та сертифікати державного зразка, а також найкращі професійні настанови й побажання від керівництва Національної поліції, академії та інституту.
Поряд з виконанням основних функціональних завдань працівники інституту підготовки керівних кадрів та підвищення кваліфікації мають чудову нагоду підтримувати на належному рівні й удосконалювати власний фаховий рівень у системі занять зі службової підготовки.
В інституті повсякчас проводять цілеспрямовану роботу з пошуку нових напрямів післядипломної освітньої діяльності й замовників освітніх послуг на договірних умовах. З цією метою налагоджено співпрацю з Національною службою з питань примирення і посередництва, експертними установами з оцінки пошкодженого майна, Державною міграційною службою, державним підприємством «Українські спеціальні системи», Державною прикордонною службою, Національним агентством з питань державної служби, Службою аварійних комісарів, Асоціацією поліграфологів України й іншими державними та недержавними установами, організаціями.
Надзвичайно важливим напрямом роботи інституту є профорієнтаційна робота серед учнів загальноосвітніх шкіл, коледжів, ліцеїв, а також слухачів курсів підвищення кваліфікації та спеціалізації. Представники інституту ознайомлюють потенційних абітурієнтів і слухачів з правилами прийому до Національної академії внутрішніх справ, розповідають про особливості організації освітнього процесу, перспективи майбутнього працевлаштування та новітні досягнення нашого закладу вищої освіти.
Інші навчальні підрозділи
- №1 (Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Віта-Поштова)
- №2 (вул. Генерала Карбишева, 3)
- №3 (вул. Колекторна, 4)
- заочного та дистанційного навчання
Інститути та факультети:
- Прикарпатський факультет
Інші навчальні підрозділи:
- Київський центр первинної професійної підготовки "Академія поліції"
- Юридичний ліцей ім. Ярослава Кондратьєва